Pierwsze kontrole i pierwsze mandaty za spalanie odpadów w piecach

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
9 października 2020

Dopiero rozpoczęliśmy w Olsztynie sezon grzewczy, a do dyżurnego Straży Miejskiej już wpływają zgłoszenia dotyczące spalania w piecach odpadów. W wyniku przeprowadzonych kontroli strażnicy miejscy ukarali dziś dwie osoby mandatami karnymi. Przy ulicy Sokolej strażnicy stwierdzili spalanie płyt laminowanych, natomiast przy ulicy Błękitnej w warsztacie spalane były części od samochodów.

Przypominamy o zakazie spalania jakichkolwiek odpadów. Strażnicy miejscy w zakresie kontroli posesji pod kątem spalania odpadów na podstawie stosownej ustawy i uprawnień nadanych przez prezydenta miasta mają prawo wejść na teren nieruchomości i sprawdzić co jest spalane w piecu. Uprawnienia do kontroli daje strażnikom miejskim ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska. Podmiot, który osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, zgodnie z art. 225§1 kk podlega odpowiedzialności karnej (do 3 lat pozbawienia wolności). 

W przypadku potwierdzenia spalania odpadów podczas prowadzonej kontroli na podstawie art. 191 Ustawy o odpadach strażnicy miejscy wyciągają konsekwencje przewidziane prawem. Zgodnie z nimi mają prawo w stosunku do osoby, która popełni wykroczenie zastosować pouczenie, postępowanie mandatowe (do 500 zł) lub skierować sprawę do Sądu (kara aresztu albo grzywny do 5 000 zł).

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-10-09
Data publikacji:2020-10-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Dagmara Szałczyńska
Liczba odwiedzin:66